Close

Październik 8, 2019

Autofokus — jaki tryb pracy wybrać?

Dobrej jakości zdjęcie to połączenie świadomie wybranego kadru, odpowiednio dobranego czasu naświetlania i przysłony, oraz ostrości.

Ostrość na zdjęciu jest tym elementem, który podpowiada nam który element obrazu jest najważniejsze. Różnica między ostrością a nieostrością „opowiada historię”, którą chcemy pokazać na zdjęciu. Dlatego tak ważne jest, aby fotografując lustrzanką lub innym aparatem z autofokusem używać go świadomie.
Właściwie opowiedziana historia zamknięta w udanym kadrze sprawi, że z pewnością warto będzie tak wykonane zdjęcie zamienić w papierowe odbitki online.

Zapoznajmy się więc, z trybami pracy które, oferuje nam automatyczne ustawienie ostrości w aparatach fotograficznych, czyli Autofokus.

Kiedy spojrzymy w wizjer aparatu, zobaczymy na matówce tak zwane punkty autofokusa. Są to małe kwadraciki, w których oprogramowanie aparatu, we współpracy z obiektywem ustawia ostrość. W zależności od modelu aparatu punktów tych może być kilka lub nawet kilkadziesiąt.

Domyślnie aparat ma ustawiony automatyczny autofokus. To oprogramowanie aparatu, analizując scenę na którą, patrzymy przez obiektyw, wybiera punkty, w których ustawiona będzie ostrość. Zazwyczaj ostrość ustawiana jest na obiektach znajdujących się na pierwszym planie. Nie prowadzi to do niczego dobrego, gdyż zdajemy się na wybór dokonywany przez aparat, a ten może nam nie odpowiadać. Najlepiej więc korzystać z innych niż automatyczny trybów autofokusa. Przyczyni się to do fotografowanie w sposób przemyślany i świadomy.

W większości aparatów dostępne są (poza całkowicie automatycznym) trzy tryby ustawienia autofokusa.

Mają one różną nazwę w zależności od marki aparatu, lecz ich działanie jest podobne Omówię je na przykładzie aparatu Marki Sony. 

Autofokus strefowy. Pole matrycy podzielone jest na trzy strefy. Prawą, środkową i lewą.  Wybór jednej z nich spowoduje, że ostrość będzie ustawiona właśnie w obrębie wybranej strefy.

To ustawienie dobrze sprawdza się przy fotografowaniu szybko poruszających się obiektów, mamy bowiem pewność, że nie uciekną nam one z obszaru, w którym następuje wyostrzenie zdjęcia.

Autofokus punktowy. Ustawienie ostrości bierze udział jedynie środkowy, krzyżowy punkt autofokusa.

Ustawienie to dobrze sprawdza się w fotografii krajobrazowej oraz tam, gdzie mamy do czynienia z płaskimi powierzchniami. Ten tryb pozornie wymusza na nas ustawienie ostrości w centrum kadru, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by po ustawienie ostrości przekadrować obraz w wizjerze.

Autofocus lokalny. Najbardziej elastyczny i kreatywny tryb wyboru punkt ustawiania ostrości sami możemy wybrać punkt na matówce, w którym aparat będzie ustawiał ostrość. Do wyboru mamy kilkanaście pól autofokusa.

Ten tryb jest doskonały dla bardziej zaawansowanych fotografujących, którzy mogą precyzyjnie wybrać miejsce, w którym ustawiona będzie ostrość. Doskonale sprawdza się on fotografii portretowej i produktowej.

Poza wyborem punktów, czy stref autofokusa możemy również dokonać wyboru sposobu, w jakim autofokus będzie reagował na zmieniającą się sytuację w kadrze.

Do dyspozycji mamy przeważnie 3 tryby w przypadku aparatu Sony są to:

AF-S (jednokrotny AF)

Autofokus włącza się po wciśnięciu przycisku migawki do połowy. Po ustawieniu ostrości na obiekcie zostaje ona zablokowana.

Metoda ta sprawdza się podczas fotografowania obiektów nieruchomych, takich jak krajobrazy, lub przy wykonywaniu zdjęć seryjnych.

AF-C (ciągły AF)

Autofokus działa w sposób ciągły, dostosowując ostrość, po wciśnięciu przycisku migawki do połowy i przytrzymaniu go.

Metoda ta sprawdza się podczas fotografowania obiektu w ruchu, np. podczas imprezy sportowej lub jadącego pociągu, samochodu, albo przy fotografowaniu bawiących się dzieci.

AF-A (automatyczny AF)

Ten tryb AF jest dostępny w aparatach z mocowaniem typu A. Po wciśnięciu przycisku migawki do połowy aparat automatycznie ustala, czy obiekt się porusza, a następnie przełącza tryb AF odpowiednio na AF-S lub AF-C.

Tryb ten sprawdza się podczas fotografowania różnych obiektów jednocześnie, eliminując konieczność ręcznego przełączania trybu AF.

Chociaż nie jest to Auto fokus, współczesny lustrzanki posiadają jeszcze jeden tryb ostrzenia, który wymaga opisania. Jest to manualne ustawianie ostrości, czyli Manualfokus.

Ręczna regulacja ostrości (MF)

Dzięki funkcji MF to osoba wykonująca zdjęcie, a nie aparat dostosowuje ostrość.

Choć fotografowanie z autofokusem jest powszechną praktyką w przypadku aparatów cyfrowych, funkcja MF sprawdza się lepiej np. w makrofotografii, gdzie trudno uzyskać ostrość za pomocą autofokusa.

W trybie MF można dostosować położenie punktu ostrości, obracając pierścieniem regulacji ostrości na obiektywie. Informacje na temat przełączania na tryb MF oraz szczegółowy opis czynności można znaleźć w instrukcji obsługi lub podręczniku użytkownika aparatu.

Jak widzimy autofokus Jest funkcją ogromnie użyteczną, a jej ustawienia pozwolą nam dopasować jego pracę do naszego sposobu fotografowania.

Ważne jest, aby poznać wszystkie jego możliwości i swobodnie dostosowywać nasze wybory do tematyki zdjęć, jakie aktualnie wykonujemy.

Postarajmy się poświęcić trochę czasu na ćwiczenia, gdyż w późniejszej pracy, czy to w plenerze, czy w studio będziemy mogli elastycznie reagować na zmieniające się warunki, a to z kolei sprawi, że nasze zdjęcia będą przyciągać odbiorcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *