Efekt bokeh
Co to jest efekt bokeh?
Bokeh to efekt miękkiego rozmycia tła w fotografii przy zastosowaniu małej głębi ostrości. Słowo bokeh (czyt. bo-ke) pochodzi z języka japońskiego i oznacza „rozmycie”. Efekt ten sprawia, że zdjęcie wygląda ciekawiej, jest bardziej plastyczne. Stopień rozmycia tła oraz rysunek jaki tworzy pozostaje kwestią gustu. Od jasnego, delikatnie rozproszonego tło mocno zarysowany kształt kółek, aż to zakręconego bokehu tzw. swirly bokeh.
Oprócz inwencji samego fotografującego wiele zależy od obiektywu, którym dysponujemy.
Jakie obiektywy nadają się do uzyskania efektu bokeh?
Do tego celu najlepiej sprawdzają się jasne obiektywy stałoogniskowe ( np. f 1.4, 1.8, 2.0).
Do przetestowania tego efektu w warunkach domowych najlepiej sprawdzają się małe źródła światła (np. lampki choinkowe) umieszczone na drugim lub trzecim planie.
Jaką wartość przysłony dobrać, aby uzyskać efekt bokeh?
Największe rozmycie tła można uzyskać stosując możliwie najniższą wartość przysłony (w zależności od obiektywu jakim dysponujemy są to f 1.4, f 1.8 itd.). Im wyższą wartość przysłony wybierzemy, tym zarys naszych „kółeczek” będzie bardziej wyraźny, a one same staną się mniejsze. Uzyskujemy tym samym większą głębię ostrości. Nam zależy jednak na możliwie małej głębi. Drugą kwestią, o której musimy pamiętać jest wspomniana już wcześniej odległość aparatu od obiektu na pierwszym planie i przedmiotów na 2-3 planie (np. naszych lampek choinkowych). Ustawiając aparat możliwie blisko przedmiotu na 1 planie, a możliwie daleko od lampek choinkowych uzyskujemy najlepszy efekt na zdjęciu. Możemy sprawdzić tę zależność poprzez zmianę odległości fotografowanego przedmiotu – przesuwając go bliżej i dalej od aparatu – bez zmiany położenia lampek choinkowych. Kompozycja i efekt jaki chcemy uzyskać zależy już od naszej inwencji.
Istnieje możliwość nadania kształtu wspomnianemu efektowi. Zamiast kółeczek, możemy uzyskać rozproszenie światła w formie gwiazdki, serca, kwadratu czy innego dowolnego kształtu. Taką nakładkę, możemy stworzyć bardzo prosto w domu. Potrzebujemy do tego kawałka czarnego, grubszego papieru, nożyczek, taśmy klejącej oraz dziurkacza ozdobnego (jeśli nie posiadamy, można samemu narysować kształt i wyciąć go nożyczkami lub nożykiem do papieru). Należy wyciąć podłużny kawałek papieru, tak aby zawinąć go na obiektywie, następnie nałożyć papierowy dekielek (kawałek papieru w kształcie koła, z wyciętym na środku ozdobnym kształtem o wielkości 15-20 mm) i przymocować je do siebie. Pozostają jeszcze kwestie techniczne związane z odpowiednią ekspozycją. Zwiększamy czułość ISO do 1000 lub 1250, ustawiamy możliwie najmniejszą wartość przysłony – f 1.4, 1.8 oraz stosujemy czas naświetlania nie dłuższe niż 1/50 sekundy.