Close

24 stycznia, 2022

Fotografia przyrodnicza w mieście.

Wielu fotografów pasjonuje się zdjęciami dzikiej przyrody. Na szczęście, aby fotografować zwierzęta, nie trzeba podróżować do egzotycznych i odległych miejsc. Zające, jeże i wiewiórki (nie wspominając o kotach) żyją dosłownie obok nas. W tym wpisie podzielę się kilkoma wskazówkami dotyczącymi tworzenia fotografii przyrodniczej w mieście.

Nie płosz zwierząt.

Jeśli wtopisz się w otoczenie, możesz zapisać więcej ujęć naturalnego zachowania zwierząt, co jest bardzo ważne w fotografii przyrodniczej. Niezwykle istotne jest, zachowanie, jak największej ciszy. Dlatego jedną z najbardziej przydatnych funkcji dla fotografa przyrody jest cicha migawka. Szybki autofokus i tryb zdjęć seryjnych są również pomocne, wyraźnie zwiększając naszą szansę na zrobienie dobrego zdjęcia.

Pamiętaj też, aby aparacie, jeśli przewiduje to konstrukcja, wyłączyć podświetlenie autofokusa, dzięki czemu nie przestraszysz zwierzaka podczas fotografowania, możesz także dodatkowo zmniejszyć jasność ekranu LCD. 

Warto również ograniczyć używanie lampy błyskowej, jednak pamiętaj wtedy, aby zwiększyć czułość ISO, w celu zapewnienia prawidłowej ekspozycji. Oczywiście wyższe wartości mogą spowodować powstanie szumów na zdjęciu, więc będziesz musiał odpowiednio dobrać ustawienia aparatu.

Użyj krótszego czasu otwarcia migawki, aby uniknąć rozmycia.

W fotografii przyrodniczej szybkość jest niezwykle istotna i tutaj ponownie sugeruję użycie wyższego ISO, aby zrekompensować krótki czas otwarcia migawki wymagany do uchwycenia ruchu bez rozmycia. 

Bez podnoszenia czułości ISO Twoje zdjęcia mogą być nieostre, jeśli zwierzę porusza się szybciej niż spust migawki. Odpowiednie dobranie tego parametru w połączeniu, z szybką migawką pozwoli Ci uzyskać wysokiej jakości, ostry obraz.

Eva Elijas at Pexels

Zabierz ze sobą jak najmniej sprzętu.

Oczywiście do robienia zdjęć przyrodniczych w mieście, nie potrzebujesz olbrzymiej ilości sprzętu. Przede wszystkim, spróbuj podłączyć do aparatu obiektyw szerokokątny, który pozwoli Ci uzyskać dobrej jakości ujęcia. Natomiast jeżeli będziesz chciał sfotografować zwierzę z dużej odległości, potrzebny będzie Ci odpowiedniej jakości teleobiektyw. Dodatkowo nie zapomnij wziąć ze sobą kilku kompletów baterii oraz zapasowej karty pamięci.

Rób zdjęcia makro.

Dzięki fotografii makro masz możliwość pokazania tego, co w wielu przypadkach pozostaje niezauważone. Pozwala ona uchwycić piękno najmniejszych obiektów. Dlatego miłośnicy fotografii zbliżeniowej powinni dołączyć do zabieranego ze sobą zestawu obiektyw makro.

Fotografia makro jest uważana przez wielu za nietypową gałąź fotografii przyrodniczej. Jednak moim zdaniem bardzo ważne jest stworzenie portfolio, które podkreśli różne elementy natury. Jeśli dostrzegasz niewielkiego, pięknego owada makrofotografia jest najlepszym narzędziem do uchwycenia go w kadrze Twojego aparatu.

Poznaj możliwości swojego aparatu.

Sukces w fotografii przyrodniczej można osiągnąć tylko dzięki cierpliwości i starannemu przygotowaniu. Jeśli skutecznie przewidzisz działania zwierzęcia, którego masz zamiar uwiecznić, będziesz miał przewagę. Musisz więc rozwinąć umiejętności obserwacji i poznać model jego zachowania.

Ważne jest również poznanie możliwości aparatu i wszystkich jego podstawowych funkcji oraz ograniczeń. Używanie aparatu, który w pełni rozumiesz, jest o wiele skuteczniejsze niż korzystanie z bardziej wyrafinowanego urządzenia, które poznałeś tylko w niewielkim ułamku. Kiedy widzisz zwierzę, Twoja wiedza o kamerze powinna być absolutna, tylko w ten sposób możesz zareagować wystarczająco szybko i nie spędzać dodatkowych sekund na dostosowywaniu odpowiednich parametrów.

Gdzie w mieście można fotografować zwierzęta?

Wbrew pozorom w mieście można zrobić mnóstwo zdjęć zwierząt. Rankiem na osiedlach możemy zrobić zdjęcia szukającym pożywienia kotom. Zabierając aparat do parku, z pewnością uchwycimy baraszkujące wiewiórki. Nawet będąc w centrum miasta, możemy uzyskać ciekawe ujęcie wszędobylskich gołębi i innych ptaków. Jeżeli mamy nieco więcej czasu, to na peryferiach miast w dzikich, opuszczonych terenach możemy nawet spotkać sarny, zające i bażanty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.