Close

Grudzień 2, 2019

Fotografowanie ptaków zimą

Okres jesienno-zimowy to czas gdy, rozpoczynamy dokarmianie ptaków. Jest to dobra okazja, by łącząc przyjemne z pożytecznym wykonać interesujące zdjęcia.

Po pierwsze przygotujmy karmnik. Zwabi on naszych modeli. Jeśli dysponujemy ogródkiem, mamy ułatwione zadanie. Karmnik możemy usytuować na naszym terenie, a sami ukryci przed wzrokiem ptaków możemy oczekiwać na sposobność do zrobienia zdjęć. Jednakże nawet balkon daje możliwość, by spróbować sfotografować naszych skrzydlatych przyjaciół. Wystarczy trochę pomysłowości.

Przygotujmy Więc plan zdjęciowy. Karmnik najlepiej umieścić na tle, które nie będzie kolidowało z tematem zdjęć . Z estetycznego punktu widzenia lepiej by nie wchodziły nam w kadr niepotrzebne a czasami szpecące elementy. Najlepsze jest tło naturalne, w postaci gałęzi, drzew itp. Dodatkowo możemy karmnik skonstruować w taki sposób, by naśladował naturalne środowisko.

Umieśćmy obok niego przyniesioną z lasu ciekawie powyginana gałąź porośniętą mchem, może jakiś pieniek niewielkich rozmiarów lub gałązkę z owocami. W takiej poczekalni przysiadają ptaki, które oczekują, aż w karmniku zrobi się nieco luźniej. Nie będziemy fotografować ptaków w samym karmniku, a właśnie na tym elemencie pozorującym zdjęcia wykonane w plenerze.

Jeśli chodzi o sprzęt to najlepiej używać aparatu ustawionego na niewielkim statywie, jasnego obiektywu i wężyka spustowego. Wszystko po to, by móc robić zdjęcia szybkie z krótkim czasem otwarcia migawki a przy okazji jak najmniej przeszkadzać naszym skrzydlatym gościom.

Zdjęcia możemy wykonywać Zza szyb mieszkania lub przez uchylone okno. Z czasem ptaki przyzwyczajają się do naszej obecności, a zwłaszcza do obecności w ich pobliżu sprzętu fotograficznego i będą na nas zwracać mniej uwagi. Zdjęcia będą coraz lepsze.

Pamiętajmy, aby fotografując przy otwartym oknie jesienią lub zimą mieć na głowie czapkę i ogólnie być ubranym ciepło. Zdrowie przede wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *