Close

4 września, 2019

Określanie właściwego rozmiaru odbitki zdjęcia

Na kartach pamięci naszych smartfonów zalegają tysiące zdjęć. Co więcej, jeżeli decydujemy się tworzyć kopie w chmurze, takiej jak zdjęcia google może się okazać, że do dyspozycji mamy ogrom plików zgromadzonych w ciągu wielu lat używania aparatu.

Obecnie smartfony, które najczęściej są używane jako podstawowy aparat fotograficzny, wykonują zdjęcia w rozmiarach pozwalających na dobrej jakości wydruk. Oczywiście nie zawsze tak było i może się okazać, że fotografie, które darzymy sentymentem, nie nadają się do zmiany na papierowe odbitki w większych formatach.

Dlatego, zanim zdecydujemy się zamówić odbitki online, powinniśmy zapoznać się z poniższymi tabelami dzięki, którym z łatwością określimy właściwe rozmiary odbitek, dla naszych cyfrowych plików.

Piksele\cm9×1310×1513×18
800×600Niska jakośćZła jakośćZła jakość
1024×768Dobra jakośćNiska jakośćZła jakość
1600×1200Wysoka jakośćDobra jakośćNiska jakość
2048×1536Wysoka jakośćWysoka jakośćDobra jakość
Piksele\cm15×2120×3025×38
2048×1536Dobra jakośćNiska jakośćZła jakość
2272×1704Dobra jakośćNiska jakośćZła jakość
2592×1944Wysoka jakośćDobra jakośćNiska jakość
3072×2304Wysoka jakośćWysoka jakośćDobra jakość

Jak łatwo określić wielkość pliku?

Jeżeli korzystamy wyłącznie z naszego smartfona, wystarczy przejść do galerii, wybrać zdjęcie, które chcemy sprawdzić. Następnie przyciskamy trzy kropki określające menu i wybieramy szczegóły. Powinny wtedy pojawić się poszczególne parametry zdjęcia, w tym właśnie rozdzielczość.

Jeżeli korzystamy z aplikacji zdjęcia google, to po wybraniu interesującej nas fotografii również przyciskamy trzy pionowe kropki, potem wybieramy informacje. Podobnie, jak we wcześniejszym opisie pojawią się szczegóły pliku, wśród których znajdziemy rozdzielczość.

Kiedy używamy windowsa, to możemy sprawdzić rozdzielczość poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pliku i we właściwościach znajdziemy interesujące nas parametry. W systemach linux najczęściej postępujemy podobnie.

Pamiętajmy, im wyższa rozdzielczość tym potencjalnie lepsza jakość zdjęcia, co przełoży się między innymi na możliwość jego utrwalenia w coraz większych formatach.

One Comment on “Określanie właściwego rozmiaru odbitki zdjęcia

A WordPress Commenter
4 września, 2019 at 1:08 pm

Hi, this is a comment.
To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
Commenter avatars come from Gravatar.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.