Close

Październik 9, 2019

Jak dbać o stare zdjęcia

Każdy z nas posiada zdjęcia sprzed lat. Są to często ważne dla nas pamiątki. Przecież nigdy już nie zrobimy zdjęć w miejscach, które bezpowrotnie zniknęły. To samo dotyczy ludzi, których nie ma już między nami.

Warto więc zadbać o takie fotografie, by mogły służyć nam i następnym pokoleniom.

Jak dbać o te pamiątki, które często są jedyne i niepowtarzalne? Jak właściwie je przechowywać? Jak naprawiać? Postaramy się podpowiedzieć kilka sprawdzonych rozwiązań.

Najważniejsze jest miejsce przechowywania.

Postarajmy się zebrać wszystkie stare zdjęcia, jakie posiadamy i zgromadzić je w jednym miejscu. Nie powinno się przechowywać ich rozsianych po różnego rodzaju kopertach, pudełkach, schowkach, czy między kartami książek. Bardzo łatwo w takim zamieszaniu bezpowrotnie utracić ważne zdjęcie.

Na początek zbierzmy je wszystkie do jednego pudełka. Gdy zbierzemy je razem, możemy zdecydować o dalszym sposobie ich przechowywania.

Mogą to być koperty. Najlepiej specjalne z bezkwasowego papieru, który nie ma wpływu na powierzchnię zdjęć i nie uszkadza ich przy długim przechowywaniu. Umieścimy w nich zdjęcia zwłaszcza te najstarsze, aby ograniczyć ich kontakt z otoczeniem.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest album na zdjęcia. Najlepsze będą te tradycyjne, w których zdjęcia umieszczamy na kartonowych kartach, przy pomocy narożników.

Pamiętajmy, aby nie przyklejać zdjęć do stron albumu. Klej nie tylko może źle wpłynąć na zdjęcia, ale przede wszystkim utrudni wyjęcie go z albumu. Ważne, aby strony albumu miały przekładki ze specjalnego papieru.

Możemy też fotografie przechowywać w pudełkach, lecz zadbajmy o to, by były do tego przystosowane. Kupmy pudełka z bezkwasowego kartonu. Mogą być dopasowane do formatu zdjęć lub większe. Jeśli zdecydujemy się na taki sposób przechowywania, zadbajmy o przekładki z papieru pergaminowego, aby zdjęcia nie mogły się ze sobą skleić. Postarajmy się, by taki „bank zdjęć” przechowywać w miejscu o stabilnych warunkach. Nadmierna wilgoć lub suche powietrze (wystrzegajmy się okolic grzejników) szkodzi zdjęciom.

Bardzo ważne jest, aby opisywać stare fotografie.

Często zdarza się, że na zdjęciach z albumu babci widzimy ludzi czy miejsca, o których nic nie wiemy. Jeśli jeszcze nie jest za późno I mamy taką możliwość, to postarajmy się dowiedzieć kto lub co jest na fotografii, tak aby móc je opisać.

Istotne jest, aby zdjęć absolutnie nie opisywać na odwrocie piórem, długopisem lub flamastrem. W przypadku zawilgocenia atrament lub tusz może przedostać się na powierzchnię zdjęcia i nie będzie można go usunąć. Obraz na zdjęciu zostanie bezpowrotnie uszkodzony.

Jeśli już musimy opisywać zdjęcia na odwrocie, najlepiej robić to miękkim ołówkiem.

Polecam jednak opisywanie zdjęć na kopercie, w której są przechowywane lub na kartach albumu. Ustrzeżemy się dzięki temu przed zabrudzeniem zdjęć.

Stara, „analogowa” fotografia była procesem chemicznym wykonywanym ręcznie, często w prostych i amatorskich warunkach. Nie zawsze ten, kto wywoływał zdjęcia, robił to właściwie, a procesy chemiczne nie zostały przerwane definitywnie i nadal trwają.

Dlatego zdjęcia z czasem (kilkanaście kilkadziesiąt lat) zżółkły, pokryły się „wykwitami” reakcji chemicznych. Takich zdjęć lepiej nadmiernie nie wystawiać na światło i unikać ich częstego dotykania. Możemy je po prostu zeskanować i wykonać ich kopie w cyfrowym zakładzie fotograficznym. To one będą na co dzień oglądane, a oryginały możemy bezpiecznie zarchiwizować.

Bardzo stare zdjęcia lub te, które przechodziły wiele razy z rąk do rąk, albo były przechowywane na przykład w portfelu noszą liczne uszkodzenie. Zadrapania, otarcia, zagięcia i tym podobne.

Obecnie możemy zamówić ich cyfrowy retusz, a nawet rekonstrukcję.

Dobry specjalista potrafi przywrócić im dawny wygląd, usunąć uszkodzenia powierzchni obrazu, a nawet dorobić brakujące fragmenty.

Inną formą cyfrowej obróbki starej fotografii jest jej koloryzacja. Możemy się spierać co do celowości takiego zabiegu, lecz dobrze wykonany na pewno nie będzie raził. Takie koloryzowane zdjęcia w zupełnie nowy sposób pokażą czasy naszych babć lub pradziadków.

Nie są to usługi tanie, ale w przypadku zdjęć, które darzymy szczególnym sentymentem, warto rozważyć ich wykonanie.

Pamiętajmy, aby starych fotografii nie wieszać na ścianach. Mimo iż fotografia powstaje przy pomocy światła, to za nim nie przepada. Jeżeli koniecznie chcemy ozdobić nasze ściany, czy meble starymi zdjęciami zróbmy ich kopie i te oprawny.

Starajmy się, aby nie były wystawione na działanie bezpośrednich promieni słonecznych, gdyż po jakimś czasie spłowieją. Oprawione umieśćmy tam, gdzie światło jest rozproszone.

Zadbajmy o stare zdjęcia, aby mogły opowiadać historię następnym pokoleniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *