Jak fotografować modelki plus size.
Fotografia portretowa dowolnej osoby to złożony proces, ściśle związany z psychologią i wymagający komunikacji i empatii. Fotografowanie modelek plus size nie jest wyjątkiem. Pamiętajmy, że fotografia portretowa powinna jak najlepiej odzwierciedlać osobowość człowieka. Patrząc na swoje zdjęcia, modelka powinna czuć satysfakcję. Dlatego powinniśmy zdać sobie sprawę, że jako fotografowie ponosimy odpowiedzialność za uczucia, które budzą nasze zdjęcia.
Każdy człowiek prezentuje różne oblicza swojej osobowości. Jesteśmy inni, kiedy się uśmiechamy, kiedy jesteśmy poważni czy smutni. Inaczej prezentuje się portret osoby wyprostowanej, a inaczej rozpartej na wygodnym fotelu. Wyróżnia nas określony kolor włosów, fryzura, przybierany wyraz twarzy, oraz setki detali, których na co dzień nie zauważamy. Naszym celem jest, jako fotografa portretowego jest uchwycenie najlepszej wersji fotografowanej osoby.
Jak ćwiczyć fotografowanie modelek plus size?
Najlepiej jest znaleźć wśród swoich znajomych osoby o nieco większym rozmiarze. Dzięki wzajemnej bliskości będzie Ci o wiele łatwiej nawiązać nić porozumienia. Przede wszystkim musisz poinstruować osoby, które chcesz sportretować, gdzie mają stanąć i jaką pozę powinny przybrać. Warto na początku sesji podkreślić, że osoby, którym robisz zdjęcia są atrakcyjne i świetnie prezentują się w obiektywie aparatu. W trakcie fotografowania bardzo ważne jest, aby pokazać modelkom podgląd materiału, który uzyskałeś w trakcie sesji. Jeśli dziewczynom coś się nie spodoba, po prostu usuńmy zdjęcie. Oczywiste wielu fotografom takie podejście może się nie spodobać. Jeśli jednak chcesz, aby Twoja modelka czuła się komfortowo i była zadowolona z pracy z Tobą, powinieneś włączyć ją w proces fotograficzny. Ważne jest nie tylko opanowanie techniki fotografowania, ale także dostosowanie osoby, która ma zostać uwieczniona na zdjęciu.
Jak fotografować modelki plus-size.
Przede wszystkim pamiętaj, że nie chodzi tylko o to, jakie pozy działają i jakie kąty fotografowania są najlepsze. Musimy również zrozumieć psychologię stojącą za całym procesem i starać się unikać błędów związanych z ignorowaniem tego czynnika.
Sam proces fotografowania modelek o większych rozmiarach jest łatwy, kiedy trzymamy się kilku podstawowych zasad.
Z reguły zaleca się wykonywanie ujęć z wysokości powyżej poziomu oczu. W ten sposób nie zaakcentujesz nieestetycznego podwójnego podbródka, a jednocześnie zwracasz większą uwagę na twarz. Oczywiście nie można w tym wypadku przesadzić, użycie zbyt ostrego konta może prowadzić do nienaturalnego pomniejszenia ciała na otrzymanej fotografii.
Natomiast fotografowanie z niższego kąta jest często tematem tabu, jednak nie zawsze musimy z niego rezygnować. Robienie zdjęć pod tym kątem sprawia, że modelka wydaje się nieco wyższa, co w niektórych sytuacjach może być korzystne. Jednak musimy wtedy zwrócić uwagę na podbródek. Pod tym kątem będzie wydawał się większy.
Pamiętajmy też, że półprofil jest zawsze z reguły bardziej pochlebny, a ręka umieszczona we właściwym miejscu może odciągnąć uwagę widza od problematycznego obszaru. Skrzyżowane nogi są w stanie podkreślić piękną sylwetkę klepsydry, a dłonie umieszczone wokół twarzy mogą podkreślić wyjątkowe rysy, jednocześnie ukrywając podwójny podbródek.
Pozycja wyprostowana wydłuża ciało i sprzyja wrażeniu ogólnej szczupłości. Jeśli modelka nieco opuści podbródek, jej oczy staną się większe. Możesz też tak ustawić modelkę, aby przeniosła ciężar ciała na tylną nogę, lekko wypychając biodra do tyłu a klatkę piersiową do przodu. Aby to zrobić, poproś ją, aby skierowała w Twoją stronę duży palec u nogi i zgięła kolano. Dzięki temu zabiegowi biodra staną się nieco mniejsze, a klatka piersiowa większa.
Oczywiście wiele pomysłów na ciekawe ujęcia możesz znaleźć w Google, Pinterest, a nawet YouTube.
Do fotografii portretowej zalecany jest obiektyw 50 mm lub większy. Dłuższe ogniskowe są dobre, ponieważ dają fotografowanej osobie trochę więcej przestrzeni osobistej. Pomagają również w rozmyciu tła i ograniczeniu zniekształceń twarzy do minimum.
Podczas sesji upewnij się także, że ciało modelki jest odwrócone od głównego źródła światła, a twarz jest zwrócona ku niemu, wizualnie zmniejsza to rozmiar sylwetki, a jednocześnie dobrze eksponuje twarz.
Dokonaj dokładnej selekcji zdjęć.
Przejrzyj każde zdjęcie i zadaj sobie pytanie, czy fotka będzie podobać się Twojej modelce. Zadaj sobie pytanie, czy chciałbyś wyglądać w ten sposób na fotografii? Kiedy będziesz utożsamiać się z fotografowaną osobą, łatwiej wybierzesz odpowiednie zdjęcia.