Close

20 grudnia, 2021

Jak fotografować pod wodą?

Fotografia podwodna ma szczególną urok, ale jej wykonanie wymaga czasu, cierpliwości i poświęcenia. W tym artykule omówimy wskazówki dotyczące robienia tego typu zdjęć oraz zapoznamy się z najczęstszymi problemami.

Wybierz odpowiedni sprzęt.

Do zdjęć wykonywanych pod wodą niezbędna jest wodoodporna obudowa lub wodoodporny aparat. Na rynku są specjalne aparaty przeznaczone do fotografowania pod wodą, ale znacznie bardziej prawdopodobne jest, że będziesz chciał skorzystać ze sprzętu, który już posiadasz. W takim przypadku Twoim głównym zadaniem jest utrzymanie go suchym środowisku.

Istnieją wodoodporne etui zarówno do lustrzanek cyfrowych, jak i smartfonów. Co bardzo istotne, określenie wodoodporny nie zawsze będzie oznaczało, że możesz w nim bezpiecznie robić zdjęcia pod wodą. Dlatego powinieneś uważnie przeczytać informacje zamieszczone przez producenta. Niektóre z etui mogą chronić sprzęt tylko przed zachlapaniem. Przed zakupem przeczytaj także recenzje dostępne w internecie. Musisz być absolutnie pewny swojego zakupu, zanim narazisz drogi sprzęt na uszkodzenie.

Oświetlenie.

Fotografując pod wodą, będziesz musiał poradzić sobie z problemami oświetleniowymi. Korzystanie z wbudowanej lampy błyskowej może pomóc, ale w tym przypadku aparat uchwyci wszelkiego rodzaju małe cząsteczki unoszące się w wodzie. Proces ten nazywa się rozpraszaniem wstecznym. Możemy spróbować tego uniknąć, umieszczając lampę błyskową lub stroboskopową nieco dalej od aparatu i obiektu.

Naturalne światło jest zawsze najlepszą opcją, dlatego wielu fotografów zaleca fotografowanie blisko powierzchni wody oczywiście, jeśli to tylko możliwe.

Bezpieczne otoczenie.

Nie ma znaczenia, czy jesteś na basenie, czy znajdujesz się w naturalnym akwenie, zawsze musisz upewnić się, że zachowałeś niezbędne środki bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteś dobry pływakiem, nie możesz robić zdjęć na zbyt dużej głębokości. Pamiętaj, że zmieniające się prądy i wahania temperatur są dodatkowymi czynnikami ryzyka. Jeżeli nie jesteś doświadczonym nurkiem, unikaj jakiegokolwiek ryzyka. Kiedy robisz zdjęcia pod wodą, nie bądź sam. Dobrze jest zabrać ze sobą kogoś, kto dobrze pływa i ma doświadczenie w nurkowaniu. Jeszcze lepiej, jeśli zna podstawy bezpieczeństwa na wodzie. Osoba taka będzie cię pilnowała i pozwoli Ci skoncentrować się na procesie robienia zdjęć.

Przed sesją pod wodą ćwicz na lądzie.

Oczywistym faktem jest, że nie możesz wskoczyć do wody od razu po zakupie wodoodpornego etui. Praca z aparatem w ochronnym pokrowcu może być trudna, a przyzwyczajenie się do takiej obsługi może zająć Ci trochę czasu. Dlatego warto przećwiczyć najpierw na lądzie, podstawowe procedury, z których będziesz korzystał. Dobrze też jest wcześniej przyzwyczaić się do niezbędnych ustawień i nauczyć się radzenia sobie z takimi rzeczami jak płytka głębia ostrości.

Jeśli planujesz konkretne ujęcie z modelką, w pierwszej kolejności ustalcie wszystko jeszcze na lądzie. Upewnij się, że dokładnie wie, czego od niej oczekujesz. W ten sposób skrócisz do niezbędnego minimum czas pracy w trudnym środowisku.

Odcienie niebieskiego.

Im głębiej się znajdziesz, tym będziesz dysponował mniejszą ilością światła. W pierwszej kolejności następuje, utrata ciepłych kolorów, więc nawet z lampą błyskową uzyskasz niebiesko-zielony odcień zdjęć. Ten problem można rozwiązać, odpowiednio dostosowując balans bieli aparatu lub korzystając z ustawienia „Zdjęcia podwodne”, które jest dostępne w niektórych modelach aparatów.

Zbliż się do obiektu.

Jeśli jesteś daleko od obiektu, szanse na uzyskanie ostrego i dobrze wyważonego ujęcia są bardzo małe. Woda zmniejsza widoczność i wyrazistość, dlatego im bliżej fotografowanego obiektu znajdujesz się, tym efekt będzie lepszy. Tryb makro w smartfonie lub w lustrzance cyfrowej pomoże Ci uzyskać wyraźny obraz z bliskiej odległości.

Engin Akyurt at Pexels

Potencjalne problemy

Zaparowanie sprzętu.

Zaparowanie obudowy lub soczewki może być poważnym problemem. Oto kilka wskazówek, jak tego uniknąć:

  • Umieść środek osuszający, taki jak żel krzemionkowy, w wodoodpornej obudowie.
  • Umieść pokrywę w chłodnym i suchym miejscu, unikaj otwartej przestrzeni, jeśli jest mokra
  • Owiń kocem pokrowiec, gdy nie znajduje się w wodzie, aby uniknąć gromadzenia się ciepła. 

Stabilność.

Utrzymanie stabilnej pozycji w wodzie nie jest łatwym zadaniem. Ponadto obiekt również się może się poruszyć, co jeszcze bardziej utrudnia fotografowanie. Zasadniczo kluczem jest praktyka. W końcu przyzwyczaisz się do specyfiki fotografii wodnej i znajdziesz odpowiednią technikę. Jeśli nie masz odpowiednio mocnej ręki, możesz wypróbować kij do selfie lub monopod. Takie dodatkowe wyposażenie przyda się również do nagrywania filmów pod wodą, dzięki czemu kamera będzie poruszała się zdecydowanie płynniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.