Close

Grudzień 2, 2019

Jak fotografować zimą

Zima pomimo ujemnych temperatur, które nie każdemu odpowiadają, jest porą roku podczas której, możemy wykonać piękne zdjęcia. Nie siedźmy w domu, tęskniąc do wiosny, a po prostu wyjdźmy w plener i fotografujmy.

Pierwszą sprawą, o jaką musimy zadbać to odpowiedni ubiór.

Pamiętajmy, aby ubierać się stosownie do pogody, jaka panuje na dworze. Wychodząc w plener zimą, podczas mrozu pamiętajmy o ciepłych skarpetach, czapce, swetrze, dobrej kurtce, butach i rękawiczkach. Odpowiednio dobrany ubiór nie tylko nie będzie nam przeszkadzał, ale zabezpieczy nas przed przeziębieniem.

A teraz kilka słów o sprzęcie fotograficznym. Podstawowa sprawa to świadomość, że podczas chłodu lub mrozu baterie zużywają się o wiele szybciej, niż w umiarkowany temperaturach.

Zabierzmy dodatkowe akumulatory do aparatu i przechowujemy je w ciepłym miejscu. Na przykład w wewnętrznej kieszeni kurtki.

Nie zabierajmy zbyt dużo sprzętu, ponieważ podczas mrozu trudno będzie nam operować dodatkowymi akcesoriami. Ograniczymy nasz ekwipunek do minimum. Wystarczy dobry zoom i ewentualnie lampa błyskowa.

Zima zwłaszcza śnieżna stawia przed nami kilka wymagań, jeśli chodzi o technikę fotografowania.

  • Ponieważ na dworze Jest dużo więcej jasnych powierzchni światłomierz aparatu może mieć tendencje do niedoświetlania zdjęć. Zaradzimy temu, korzystając z funkcji korekcja ekspozycji i nieznacznie prześwietlając zdjęcia. Jeśli fotografujemy szybko i nie mamy czasu na częste zmiany parametrów, zapisujmy zdjęcia w formacie RAW. Pozwoli nam to skorygować ekspozycję w postprodukcji.
  • Fotografując w plenerze Starajmy się wybrać odpowiednią pozycję w stosunku do słońca. Dobrym rozwiązaniem będzie, jeśli słońce oświetli scenę z boku. Uzyskamy wtedy ciekawe, wydłużone cienie,  oraz podkreślimy fakturę śniegu który, przy innym układzie oświetlenia mógłby być jednolicie białą powierzchnią.
  • Śnieg, a raczej jego biel bardzo uwidacznia, źle dobrany balans bieli. Starajmy się fotografować w formacie RAW, który da nam możliwość uporania się z ewentualnymi niedociągnięciami z naszej strony.
  • Bardzo ciekawe kolorystycznie efekty daje fotografowanie wczesnym rankiem lub przed zmrokiem. Światło jest wtedy miękkie, a jego barwa może dodatkowo wzbogacić nasze zdjęcia.
  • Fotografując zimowe sporty i zabawy Starajmy się korzystać z nieco dłuższych czasów naświetlania, aby kazać na zdjęciach dynamiczny ruch oraz rozbryzgi śniegu.
  • Nie bójmy się, zwłaszcza fotografując pod światło używać lampy błyskowej. Pozwoli nam to doświetlić pierwszy plan i uzyskać spektakularne efekty.
  • Fotografujemy również z bliska. Wbrew pozorom zima daje nam wiele okazji do fotografii zbliżeniowej lub makro. Pięknie będą wyglądać oszronione gałęzie lub liście zamknięte w lodowych taflach.
  • Wprowadzajmy do zimowych, najczęściej białych obrazów akcenty kolorystyczne. Stroje sportowców, jesienne liście, obsypane śniegiem samochody itp.

Podczas zimowego fotografowania dbajmy też o sprzęt fotograficzny. Jeżeli zdarzy się, że zmienimy gwałtownie miejsce pobytu i z mrozu wejdziemy do ciepłego pomieszczenia, nie stawiajmy aparatu, ani obiektywów blisko źródeł ciepła. Sprzęt fotograficzny jest na to bardzo czuły i może dojść do jego uszkodzenia. Najlepiej pozostawić aparat w torbie fotograficznej i odczekać kilkadziesiąt minut, aż temperatura powoli się wyrówna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *