Close

9 sierpnia, 2021

Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem przy słabym oświetleniu?

Fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych może być trudne, jest to prawdziwe stwierdzenie zwłaszcza w przypadku smartfonów. Niestety ich czujniki są na tyle małe, że aparaty naszych telefonów robią lepsze zdjęcia w ciągu dnia, gdy jest dużo dostępnego światła.

Nie oznacza to jednak, że fotografowanie przy słabym oświetleniu jest niemożliwe. Wręcz przeciwnie, robienie zdjęć w nocy smartfonem może być satysfakcjonujące. Musisz tylko wiedzieć, jak postępować w tym przypadku i oczywiście powinieneś posiadać smartfon z wystarczająco dobrym aparatem.

Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które z pewnością pomogą Ci wykonywać lepsze, nocne zdjęcia smartfonem.

Wykorzystaj dostępne oświetlenie.

Prawidłowe oświetlenie fotografowanej sceny jest podstawowym warunkiem, który musi być spełniony, aby zdjęcie mobilne mogło dobrze się prezentować. Chociaż stwierdzenie to na pozór może wydać się oczywiste, to wiele osób ignoruje ten fakt lub po prostu nie rozumie, jak wykorzystać dostępne światło na swoją korzyść.

Nawet kiedy jesteś w słabo oświetlonym miejscu, może to być miejscowy bar, kawiarnia itp. to podczas robienia zdjęć zawsze szukaj punktów, które mają najwięcej światła. Czasem nawet niewielka zmiana może korzystnie wpłynąć na końcowy efekt.

Pamiętaj też, że kierunek światła jest bardzo ważny. Należy upewnić się, że pada ono na obiekt, a nie jest usytuowane za nim lub bezpośrednio nad nim.

Innym doskonałym źródłem światła w nocy są wystawy sklepowe, neony i latarnie uliczne. Jeśli idziesz ulicą, możesz skorzystać z okazji, gdy mijasz sklep z jasnym oświetleniem, aby zrobić zdjęcie dowolnego obiektu. Oczywiście możesz też wykorzystać światła uliczne do uzyskania dobrych ujęć.

Bardzo ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy korzystaniu z dostępnego oświetlenia, jest ustawienie obiektu, który zamierzamy sfotografować. Zwróć uwagę na kierunek, w którym jest zwrócony i sposób, w jaki pada na niego światło. Korzystając z tego świadomie, możemy tworzyć ciekawe efekty i manipulować nastrojem wyrażonym przez fotografię.

Użyj dodatkowego oświetlenia.

Być może znalazłeś się w miejscu, gdzie nie ma dostępnego, dodatkowego oświetlenia np. w formie lamp ulicznych. Może właśnie biwakujesz na łonie natury, gdzie za dodatkowe źródło światła może służyć jedynie blask księżyca. Wtedy jedynym wyjściem jest stworzenie własnego oświetlenia.

Ognisko jest integralną częścią biwakowania i może być idealnym źródłem światła. Ogień sprawi, że twoje zdjęcia staną się nie tylko wyraźniejsze, ale także będą posiadały specyficzny, niepowtarzalny klimat. Jeżeli jednak nie masz zamiaru rozpalać ogniska, to kilka dobrze rozmieszczonych latarek może zdecydowanie poprawić jakość zdjęć w nocy. 

Jednak cokolwiek robisz, staraj się za wszelką cenę unikać używania lampy błyskowej w telefonie. Daje ona niekorzystne światło, które sprawia, że zdjęcie wygląda nienaturalnie. 

Dostosuj ekspozycję.

Dostosowanie ekspozycji w aparacie smartfona z pewnością pomoże Ci robić lepsze zdjęcia w nocy. Aby wyregulować ekspozycję, musisz odpowiednio ustawić ISO aparatu.

ISO określa czułość sensora na światło. Niskie ISO oznacza mniejszą czułość, a więc ciemniejsze zdjęcie. Jeśli chcesz rozjaśnić zdjęcie, musisz zwiększyć parametr ISO. 

Pamiętaj przy tym, że jeśli ISO jest zbyt wysokie, zacznie pojawiać się niechciany szum na uchwyconym obrazie. Robiąc zdjęcie, upewnij się, że zacienione obszary na zdjęciu są odpowiednio ciemne, a w jasnych obszarach są rozróżnialne szczegóły.

Twoje starania zostaną nagrodzone podczas późniejszej edycji. Będziesz wtedy miał wystarczająco dużo przestrzeni na korektę cieni i świateł, aby jeszcze bardziej poprawić wygląd zdjęcia. Jeśli jednak przesadzisz z ekspozycją, zdjęcie będzie pozbawione widocznych detali.

Ustaw czas otwarcia migawki.

Szybkość migawki, w smartfonach, odnosi się do tego, jak długo czujnik obrazu jest aktywowany w celu przechwycenia obrazu. Im dłużej migawka pozostaje otwarta, tym więcej światła trafi na matrycę w smartfonie.

Czas otwarcia migawki jest mierzony w sekundach. Czyli przykładowo czas otwarcia migawki 1/30s oznacza, że obraz będzie rejestrowany przez 1/30 sekundy. Niektóre modele aparatów w  smartfonach mogą mieć czas otwarcia migawki sięgający 30s, dzięki czemu obraz będzie rejestrowany przez całe 30 sekund.

Ustawiając dłuższy czas otwarcia migawki sprawimy, że zdjęcie będzie jaśniejsze. Niestety ta metoda posiada pewną niedogodność. Mianowicie podczas wykonywania zdjęć musisz być całkowicie nieruchomy. Wystarczy niewielkie poruszenie, żeby obraz stał się zamazany. Dodatkowo należy pamiętać, że dotyczy to również wszelkich poruszających się obiektów, które znajdą się w kadrze naszego aparatu.

Włącz tryb nocny.

Z każdym mijającym dniem, technologia stojąca za aparatami smartfonów staje się coraz lepsza, a wraz z tym poprawia się ich zdolności do robienia dobrych zdjęć przy słabym oświetleniu. Jednym z takich ulepszeń jest wprowadzenie trybu przeznaczonego do fotografowania w nocy.

W tym trybie aparat telefonu komórkowego wykonuje kilka zdjęć z jednego ujęcia, a następnie łączy je tworząc jedną fotografię. Dzięki temu powinniśmy otrzymać prawidłowo naświetlony obraz, który jest jasny i wyraźny. Niestety funkcja ta nie zawsze działa doskonale, jednak warto z nią poeksperymentować, jeśli tylko nasz smartfon został w nią wyposażony.

Edytuj zdjęcia.

Dla wielu osób jest to ulubiona część fotografii. W tym momencie dysponujemy już gotowym materiałem, który będziemy chcieli uczynić jeszcze lepszym. Edycja pozwala nam na rozwinięcie swojej kreatywności i stworzenie obrazu zgodnego z naszą intencją.

Na poziomie edycji możesz dostosować jasność obrazu, zmienić wartości cieni i świateł, możesz także ożywić obraz dzięki nasyceniu kolorów. Natomiast przy pomocy dodatkowych narzędzi powinno Ci się udać jeszcze lepiej wydobyć dodatkowe szczegóły. 

Jeżeli edytujesz zdjęcia w smartfonie to warto zwrócić uwagę na popularną aplikację Snapseed. Jest to bardzo rozbudowany edytor z szerokim wachlarzem narzędzi i filtrów. Skorzysta z niej zarówno początkujący adept fotografii, jak i osoba zaawansowana.  Aplikacja jest darmowa, więc tym bardziej warto ją wypróbować.

Wyjątkowo udane fotki prześlij np tutaj: https://fotopremium.com.pl/ i zamień w piękne papierowe fotografie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.