Close

23 lutego, 2022

Jak sfotografować nocne niebo smartfonem, aby uzyskać świetne zdjęcia.

Nocne niebo i deszcz meteorów to świetny temat fotograficzny. Na szczęście wbrew pozorom, aby zrobić tego typu zdjęcia, nie trzeba używać drogiego sprzętu fotograficznego. Nowoczesne smartfony są w stanie robić spektakularne fotografie nocnego nieba. Wystarczy zapamiętać kilka prostych wskazówek, które omówię poniżej.

Oczywiście aparaty do smartfonów nie są tak wydajne, jak ich tradycyjne odpowiedniki, jednak nowe modele  są z roku na rok coraz lepsze. Dlatego dzięki zastosowaniu kilku sztuczek i odpowiednim dodatkom do oprogramowania Twój smartfon może bardzo dobrze robić piękne zdjęcia nocnego nieba.

Podstawowe ustawienia aparatu smartfona do fotografowania nocnego nieba.

  • Balans bieli. Ustaw balans bieli na dzień lub auto.
  • W przypadku zdjęć nocnego nieba spróbuj długich czasów otwarcia migawki od 10 do 30 sekund. Optymalny czas otwarcia migawki można wybrać tylko doświadczalnie.
  • Czułość ISO. Idealną opcją byłoby wybranie wartości od ISO 400 do ISO 1600.

Użyj statywu.

Jeżeli chcemy uzyskać dobre zdjęcie nocnego nieba, najważniejsze jest zachowanie stabilności aparatu  i uchwycenie maksymalnej ilości światła padającego z gwiazd. Dlatego ważne jest, abyś dysponował odpowiednimi narzędziami do pracy, co może znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces. Wysokiej jakości statyw to klucz do sukcesu w fotografowaniu nocnego nieba

Statyw zagwarantuje stabilność smartfona i pomoże uniknąć niepożądanych poruszeń. Pamiętaj, nawet najmniejszy ruch może zepsuć zdjęcie z długim czasem naświetlania, co oznacza, że ​​nie uzyskasz ostrych ujęć. W większości przypadków rozmyte zdjęcie to fotografia niskiej jakości.

Fotografuj za pomocą najszybszego obiektywu z przysłoną.

Jeśli chcemy uzyskać najlepsze zdjęcia nocnego nieba, telefon musi przechwycić jak najwięcej światła. Większość najnowszych smartfonów jest wyposażona w wieloobiektywowe moduły aparatów. Dlatego wybór obiektywu z najszerszą przysłoną powinien pomóc rozjaśnić nocne niebo. Jeśli Twój smartfon oferuje tryb nocny, aktywowanie go może także przyczynić się do poprawy jakości ujęcia.

KEHN HERMANO at Pexels

Użyj aplikacji do fotografowania z długimi czasami ekspozycji.

Długa ekspozycja jest bardzo ważna przy fotografowaniu nocnego nieba oraz meteorów. Darmowe aplikacje do fotografowania z długim czasem naświetlania to między innymi Easy Long Exposure Camera (dla iPhone’a) i Long Exposure Camera 2 (dla Androida). 

Wyłącz lampę błyskową i HDR.

HDR to skrót od High Dynamic Range. Ta funkcja umożliwia aparatowi wykonywanie wielu zdjęć z rzędu i łączenie ich w jedno ujęcie, które zawiera więcej szczegółów w ciemnych i jasnych obszarach.

W przypadku fotografowania nocnego nieba ta funkcja może dać dobry wynik, ale w przypadku fotografowania meteorów na nocnym niebie już nie będzie tak skuteczna. Z uwagi na to, że mechanizm polega na wykonaniu kilku klatek pod rząd, a pojawienie się meteoru na niebie może nastąpić właśnie w momencie „zamknięcia migawki”, istnieje szansa, że przegapisz długo oczekiwany moment. Dlatego, w tym wypadku lepiej nie używać trybu HDR.

Lampa błyskowa w smartfonie jest absolutnie bezużyteczna podczas fotografowania nocnego nieba. Może to nawet pogorszyć obraz, np. uwypuklając niechciane elementy pierwszego planu i przyciemniając niebo. Podczas fotografowania nocnego nieba wszelkie zanieczyszczenia świetlne w tym światło lampy błyskowej  są głównym wrogiem dobrego zdjęcia. Dlatego upewnij się więc, że lampa błyskowa jest wyłączona.

Nie używaj zoomu.

Powiększanie generalnie wiąże się z zamknięciem przysłony i zmniejszeniem ilości światła, które pada na czujnik aparatu smartfona. A jak pamiętamy, im więcej światła przechwyci aparat podczas fotografowania nocnego nieba, tym lepiej dla naszego zdjęcia.

Dlatego staraj się używać standardowej ogniskowej, która zapewnia maksymalną przysłonę aparatu smartfona.

Zrób tyle zdjęć, ile możesz.

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na w pamięci smartfona na dużą liczbę zdjęć, ponieważ najprawdopodobniej będziesz musiał zrobić więcej niż jedno ujęcie, aby uzyskać najlepszy wynik. To zresztą kolejny powód, by wyłączyć lampę błyskową, w ten sposób oszczędzasz baterię swojego smartfona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.