Jak stworzyć na zdjęciu wrażenie naturalnego światła?
Czy chciałeś kiedyś tylko lekko doświetlić zdjęcie, ale nie opanowałeś dostatecznie pracy lampą błyskową, aby nadać fotografowanemu obiektowi naturalny wygląd? W tym artykule przedstawię kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć naturalne oświetlenie za pomocą lampy błyskowej i dzięki temu poprawić jakość Twoich zdjęć.
Jeśli Twoim celem jest robienie zdjęć z lampą błyskową, które wyglądają naturalnie, zacznijmy od określenia, co uniemożliwia osiągnięcie takiego efektu. Najważniejszymi problemami, z jakimi się zetkniemy to: jasne, rozproszone światło wokół obiektu, ostre cienie, oraz jasne refleksy na skórze.
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych na początku pracy z fleszem jest hołdowanie poglądowi, że lampa błyskowa powinna być głównym źródłem światła. W rezultacie ostre światło negatywnie wpływa na fotografowaną scenę. W efekcie otrzymujemy nienaturalnie oświetlone zdjęcie, co zwłaszcza jest widoczne w fotografii portretowej. Dlatego, jeśli chcesz uzyskać naturalny efekt, zacznij od światła, które jest już dostępne, a następnie dodaj lampę błyskową, celem podkreślenia wybranych elementów.
Poniżej prezentuję konkretne wskazówki, które powinny Ci pomóc w pracy ze światłem.
Zapewnij naturalny kierunek światła.
Zwróć uwagę na to, jak pada światło i ustaw lampę błyskową w tym samym kierunku. Jeśli słońce świeci przez okno po prawej stronie obiektu, światło lampy błyskowej powinno być skierowane równolegle do słońca. W zależności od sytuacji możesz użyć lampy błyskowej, aby stworzyć niewielką ilość światła dopełniającego. Staraj się, aby blask flesza był subtelny, tylko w takim wypadku będziesz w stanie zachować naturalny wygląd na zdjęciu.
Użyj modyfikatorów światła.
Kiedy mówimy o naturalnym świetle, zwykle myślimy o miękkim i jednolitym oświetleniu, które wypełnia kadr. Do uzyskania tego efektu można użyć wielu różnych modyfikatorów, takich jak parasole czy softboxy, które zmiękczają światło i usuwają niepotrzebne ostre cienie.
Nie podłączaj lampy błyskowej do aparatu.
Naturalne źródło światła, w przeciwieństwie do lampy błyskowej w aparacie, najczęściej nie jest umieszczone bezpośrednio przed obiektem. Dlatego właśnie umieszczenie lampy obok obiektu zapewni bardziej naturalne światła i cienie. Jeśli pracujesz z portretami i umieszczasz lampę błyskową bezpośrednio przed fotografowaną osobą, kontury i rysy twarzy będą płaskie z powodu braku cieni. Dlatego umieść flesz pod kątem 45 stopni, lekko z boku portretowanej osoby. Dzięki temu rysy twarzy stają się bardziej widoczne, a zdjęcie będzie lepiej i naturalniej się prezentować.
Odbij światło.
Odbijając blask flesza od sufitu, ściany lub innej powierzchni, możesz znacznie zmiękczyć światło w kadrze. Dlatego skieruj lampę błyskową na sufit lub ścianę, światło wtedy jest odbijane i pada na obiekt. Odbicie od sufitu może generować naturalne światło, które naśladuje normalne oświetlenie górne, ale jeśli wolisz bardziej kierunkowe oświetlenie, dobrym pomysłem jest odbijanie go od ściany przed obiektem.
Bez względu na położenie, skieruj lampę błyskową równolegle do nosa fotografowanej osoby. Efektem będzie odbicie światła, które stworzy na twarzy interesujące rozświetlenia i cienie. Zwróć także uwagę na powierzchnię, od której odbijasz promień światła, ponieważ kolorowe ściany mają tendencję do barwienia światła i obiektu. Jeśli nie masz w pobliżu jasnej ściany lub odpowiedniej powierzchni, wystarczy biały plakat, styropian, a nawet możemy użyć jasnego prześcieradła.
Zwiększ szybkość migawki.
Dłuższe czasy otwarcia migawki pozwolą uchwycić więcej rozproszonego światła i nadać zdjęciom naturalny wygląd. Zacznij od wyregulowania ekspozycji względem światła otoczenia, a następnie tak ustaw lampę błyskową, aby dostosować światło padające na obiekt. Ważne jest, aby nie zapominać, że czas otwarcia migawki wpływa na ilość światła rozproszonego, które przechwytuje aparat, a przysłona odpowiada za oddzielenie obiektu od tła.
Zmniejsz moc światła.
Pamiętaj, aby użyć lampy błyskowej, by zaakcentować światło, które jest już w kadrze. Zmniejszając jej moc, uzyskujesz bardziej naturalne światło, które lepiej pasuje do oświetlenia znajdującego się już w kadrze.
Podnieś lampę błyskową wyżej.
Większość światła w świecie zewnętrznym będzie padać z góry, niezależnie od tego, czy jesteśmy w pomieszczeniu, czy na zewnątrz. Dzięki podobnemu rozmieszczeniu źródeł światła możesz uzyskać bardziej naturalny efekt. Dlatego umieść lampę błyskową nad fotografowanym obiektem i skieruj ją w bok, aby uzyskać efekt maksymalnie zbliżony do naturalnego oświetlenia.