Jak założyć domowe studio fotograficzne?
Dla wielu amatorów fotografii rozpoczynających swoją przygodę z fotografią studyjną, najważniejszą kwestią jest stworzenie specjalnego miejsca, właśnie do tego celu. Pierwszym studiem może być wolny pokój w naszym domu, garaż, lub niewielka wynajęta przestrzeń. Założenie własnego studia fotograficznego to ekscytujący krok, ale często pojawia się wiele pytań i rozważań, np. Jak duża musi być przestrzeń? Jakie kolory powinny mieć ściany? Jakiego sprzętu będziemy potrzebować i gdzie powinniśmy go przechowywać? W poniższym artykule zamieścimy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci pomyślnie założyć swoje pierwsze domowe studio.
Jak założyć domowe studio fotograficzne?
Jeśli zastanawiasz się nad założeniem małego studia fotograficznego we własnym domu, to w pierwszej kolejności powinieneś poświęcić trochę czasu, aby dokładnie przemyśleć i wcześniej przygotować to, czego będziesz potrzebował.
Zacznij od zadania sobie pytanie, jaki rodzaj zdjęć chcesz wykonywać w swoim domowym studiu. Czy będą to ludzie, czy produkty? To w dużej mierze poprowadzi Cię przy podejmowaniu decyzji, jeśli chodzi o wymagania przestrzenne i wyposażenie. Na przykład fotografia produktowa często wymaga mniej miejsca, niż fotografia portretowa, ale więcej sprzętu. Gdy już odpowiesz na to pytanie, to obejrzyj przykłady innych studiów. Mogą to być studia do wynajęcia, a nawet studia należące do profesjonalnych fotografów. Dzięki temu uzyskasz pewne wyobrażenie o tym, co będzie Ci potrzebne, aby zacząć i jak sprawić, by przestrzeń studyjna działała.
Ile miejsca potrzeba na domowe studio fotograficzne?
Zapasowe sypialnie, jadalnie, a nawet garaże można łatwo przekształcić w domowe studio fotograficzne, a ilość miejsca, jaką będziesz potrzebował, w dużej mierze zależy od tego, co zamierzasz fotografować.
Na przykład fotograf kulinarny mógłby prawdopodobnie pracować w obszarze fotografowania o wymiarach 3 m x 3 m, ale fotograf produktowy lub fotograf portretowy może potrzebować tego miejsca nieco więcej. W tym przypadku dobrym punktem wyjścia może być przestrzeń o wymiarach około 3,5 m x 4,5 m.
Z kolei w studio o wymiarach 7 m x 11 m można fotografować praktycznie wszystko, oczywiście oprócz samochodów.
Jeśli chodzi o wielkość studia, niekoniecznie potrzebujesz bardzo dużej przestrzeni. Na początku możesz stworzyć małą przestrzeń studyjną, w której będziesz mógł z łatwością sterować światłem, jeśli masz odpowiednią wiedzę na ten temat. Oprócz tego warto początkowo wykorzystać sprzęt, który już posiadamy, a nie inwestować w drogie, profesjonalne akcesoria.
Poza tym równie ważna jak wielkość przestrzeni jest wysokość sufitu. Niskie sufity nie tylko utrudniają kontrolę światła, ale mogą również ograniczać rodzaj oświetlenia, z którego możesz korzystać. Chociaż możesz pokonać wyzwania związane z fotografowaniem na małej przestrzeni z odrobiną pomysłowości, to niewiele możesz zrobić, jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby rozstawić i włączyć światła!
Zalecany sprzęt fotograficzny do własnego, domowego studio
Większość studiów fotograficznych jest wypełniona niezliczoną ilością sprzętu, od stojaków oświetleniowych po opcje tła i nieskończoną liczbę innych drobnych elementów. Dobrą wiadomością jest to, że nie potrzebujesz w pełni wyposażonego studia, aby zacząć fotografować.
Jakiego więc sprzętu potrzebujesz do założenia domowego studia fotograficznego?
Obiektywy:
Prawdopodobnie masz już co najmniej jeden lub dwa obiektywy, ale jeśli myślisz o założeniu domowego studia fotograficznego, musisz wziąć pod uwagę posiadane obiektywy i sposób, w jaki będą działać w Twojej przestrzeni. Na przykład jednym z najlepszych obiektywów do fotografii portretowej jest 70-200 mm, ale może on nie sprawdzać się w bardzo małym studiu. Lepszym rozwiązaniem może być krótszy obiektyw stałoogniskowy 50 mm lub obiektyw zmiennoogniskowy 24-70 mm.
Oświetlenie studyjne:
Lampy studyjne zapewniają znacznie większą kontrolę, niż światło naturalne, również lampy błyskowe umożliwiają fotografowanie o każdej porze dnia.
Pojedyncza lampa studyjna to wystarczające rozwiązanie, jeśli dopiero zaczynasz. Z czasem możesz dokupić kolejne sprzęty. Dzięki jednej lampie możesz wykazać się kreatywnością podczas sesji portretowych, a nawet fotografii produktów i żywności.
Modyfikatory oświetlenia:
Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze modyfikatorów oświetlenia, oprócz rodzaju wykonywanej pracy, jest rozlanie światła. Na przykład softboxy znacznie lepiej przepuszczają światło niż parasole. Z kolei parasole odblaskowe lepiej przepuszczają światło, niż parasole przezroczyste. Jeśli masz ograniczony budżet, zacznij od dużego miękkiego oświetlenia i jakiejś formy twardego oświetlenia, na przykład dużego octaboxa lub softboxa.
Stojaki oświetleniowe:
W swoim studio będziesz także potrzebować kilku stojaków oświetleniowych do trzymania świateł. Wybierając stojaki oświetleniowe, weź pod uwagę zajmowaną przez nie powierzchnię oraz wytrzymałość i wysokość.
Statyw:
Dobry, solidny statyw to niezbędny element zestawu w każdym studiu, zwłaszcza jeśli fotografujesz produkty. Należy wziąć pod uwagę wytrzymałość, maksymalną i minimalną wysokość, a także powierzchnię podłogi. W niektórych przypadkach warto rozważyć zastosowanie statywu fotograficznego, takiego jak Manfrotto Salon 230, ponieważ mogą one zajmować mniej miejsca niż w pełni wysunięty statyw.
Tła:
Jeśli chodzi o tła, warto zachować prostotę. Solidna ściana w jadalni lub garażu stanowi świetne tło, które można odmalować. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze niż rolka papieru, ponieważ nie mnie się i nie marszczy
Komputer/laptop
Jest to niezbędne wyposażenie w szczególności do edycji naszych zdjęć.
Inne akcesoria:
Istnieje oczywiście wiele innych akcesoriów fotograficznych, które również przydadzą się podczas sesji studyjnych. Na przykład fotografowie produktowi często potrzebują materiału dyfuzyjnego lub siatki. Natomiast fotografowie portretowi mogą potrzebować ogólnych elementów do makijażu, takich jak lakier do włosów lub krem do ciała. Warto więc pomyśleć o tym, co już masz, czego potrzebujesz, a co możesz później kupić.
Chociaż może się to wydawać dość długą listą, pamiętaj, że nie musisz kupować wszystkiego na raz.
Najlepsze zdjęcia studyjne warto utrwalić w formatach XXL w ulubionym fotolabie.