Close

4 sierpnia, 2021

Jak zrobić samodzielnie zdjęcie całej sylwetki za pomocą smartfona?

Czy kiedykolwiek byłeś w sytuacji, gdy chciałeś zrobić zdjęcie swojej całej sylwetki, ale w pobliżu nie było nikogo, kto mógłby pomóc Ci w jego wykonaniu?

W tym wpisie przyjrzymy się kilku metodom, których możesz użyć, aby sfotografować się, nawet z odległości 10 metrów! Przedstawimy również kilka wskazówek, które sprawią, że Twoje fotografie będą jeszcze lepiej się prezentować.

Chociaż poniższe porady dotyczą sposobów, jak zrobić samemu sobie zdjęcie całego ciała smartfonem, niektóre z nich można również zastosować do wykonania fotografii do dowodu osobistego, lub innych dokumentów.

Aby zrobić sobie świetne zdjęcia całej sylwetki, będziesz potrzebować kilku akcesoriów do aparatu w smartfonie, które pomogą Ci w pracy. Nie są one obowiązkowe, ale zdecydowanie ułatwiają pracę.

Akcesoria do smartfona, w które warto się zaopatrzyć:

  • Statyw
  • Uchwyt do smartfona
  • Zdalny wyzwalacz

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zrobić zdjęcie całego ciała za pomocą smartfona. To, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza, zależy od posiadanych akcesoriów.

Metoda 1: Aparat z samowyzwalaczem bez statywu.

Ta metoda jest najtańszym sposobem na zrobienie sobie zdjęcia całej sylwetki za pomocą smartfona.

Po pierwsze musisz ustawić swój smartfon na odpowiednim poziomie, który umożliwi uchwycenie całej sylwetki. W tym celu powinieneś znaleźć kilka rzeczy, na których będziesz mógł wesprzeć telefon. Możesz użyć poduszek, pudełek, lub czegokolwiek co spełni tę funkcję.

Pamiętaj, aby ustawić aparat tak, aby był skierowany w stronę miejsca, w którym masz zamiar się ustawić. Warto też zadbać, aby nasz smartfon nie spadł z przygotowanego podwyższenia, co może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Po drugie musisz ustawić timer w aplikacji aparatu, aby zdążyć, ustawić się do zdjęcia.

Timer zwykle znajduje się w ustawieniach aplikacji aparatu lub może pojawić się jako ikona zegara na głównym ekranie interfejsu.

Metoda 2: Timer aparatu ze statywem.

Druga metoda jest bardzo podobna do poprzedniej, ale z jedną, niezwykle ułatwiającą zrobienie zdjęcia różnicą. Mianowicie użyjemy w niej statywu.

Zamiast układać różne przedmioty, aby wesprzeć smartfon, wystarczy po prostu ustawić statyw. Po zamocowaniu telefonu w uchwycie i przymocowaniu go do statywu możesz zacząć robić zdjęcia swojej sylwetki.

Podobnie, jak poprzednio, wystarczy włączyć timer w aplikacji aparatu i ustawić się w odpowiedniej pozycji.

Metoda 3: Statyw z pilotem zdalnego wyzwalania.

Ta metoda jest najlepsza i najwygodniejsza.

Podobnie jak w przypadku drugiej metody, musisz przymocować smartfon do statywu. Następnie, możesz ustawić się w odpowiedniej pozycji do zrobienia zdjęcia. Tym razem nie trzeba ustawiać timera w aplikacji aparatu.

Zamiast tego, gdy będziesz gotowy, możesz po prostu kliknąć zdalny spust migawki, co aktywuje aparat w naszym telefonie. 

Największym atutem tej metody jest to, że można zrobić więcej niż jedno zdjęcie, gdy aparat jest zamocowany i jesteś w odpowiedniej pozycji. Nie musisz ponownie ustawiać nowego timera tylko po to, aby zrobić kolejne zdjęcie. Wystarczy jedno kliknięcie spustu pilota Bluetooth, aby wykonać kolejną fotkę.

Dodatkowe porady, jak zrobić zdjęcie całej sylwetki.

Ustaw smartfon w odpowiedniej orientacji.

Chociaż wydaje się to oczywiste, to ustawienie telefonu określa, jak duża część Twojego ciała zmieści się w kadrze.

Przykładowo, jeśli stoisz, aby zrobić zdjęcie całego ciała, najlepiej jest trzymać telefon pionowo, natomiast jeśli leżysz, to orientacja pozioma będzie najlepszym rozwiązaniem.

Oczywiście, to nie znaczy, że nie można zrobić tego na odwrót. Możesz zrobić zdjęcie w pozycji stojącej w trybie poziomym (trzymając telefon poziomo). Może się jednak okazać, że trzeba będzie ustawić aparat w większej odległości, aby zmieścić się w kadrze.

Użyj tylnego aparatu.

Najlepszym aparatem w każdym smartfonie jest zazwyczaj podstawowy, tylny aparat. Dlatego, jeśli chcesz uzyskać najlepszą jakość zdjęcia nie używaj przedniej kamery selfie.

Niestety, nie będziesz w stanie zobaczyć siebie, jak robisz zdjęcie, ale czy naprawdę musisz? Oczywiście, nie będziesz wtedy widzieć czy np. mieścisz się w kadrze? Jednak na szczęście, jest sposób, aby obejść tę niedogodność.

Używaj markerów do określenia pozycji.

Jeśli więc używasz tylnej kamery do robienia zdjęć, to aby prawidłowo ustawić się w kadrze, konieczne może być użycie markerów.

Na przykład, przed ustawieniem aparatu zdecyduj, gdzie chcesz stanąć podczas robienia zdjęcia, a następnie umieść tam jakiś znak lub mały przedmiot. Postaw go w miejscu, gdzie będą Twoje stopy. Gdy ustawiasz aparat, możesz wykadrować swoje ujęcie, używając tego markera.

Jeżeli chcesz mieć gwarancję, że zmieścisz się w kadrze, możesz też zrobić bardzo szerokie ujęcie, które obejmie większy obszar, a następnie wykadrować je później. Wadą tego rozwiązania jest to, że po wykadrowaniu zdjęcia stracisz trochę na jego rozdzielczości. Jednak jeżeli używasz aparatu smartfona z dużą liczbą megapikseli, to nie będzie to stanowić większego problemu.

Zainwestuj w statyw

Korzystanie ze statywu nie tylko pomaga utrzymać telefon w stabilnej pozycji, ale także otwiera przed nami możliwości robienia kreatywnych zdjęć smartfonem i manipulowania ujęciami.

Niektórzy uważają, że statywy są duże i nieporęczne, ale tak nie jest. Statywy są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, a niektóre z nich są na tyle małe i lekkie, że z łatwością można je zabrać ze sobą na wycieczkę.

Upewnij się, że statyw stoi stabilnie

Statywy są najbardziej stabilne z różnych systemów wsparcia aparatu smartfonu. Jednak nadal musisz być pewien, że Twój telefon nie spadnie i nie zostanie uszkodzony.

Przede wszystkim powinieneś upewnić się, że powierzchnia, na której ustawiasz statyw, jest równa. Jeśli  znajdujesz się w trudnym terenie, możesz wydłużyć nogi w taki sposób, aby zrekompensować nierówności podłoża. Przykładowo, jedna noga statywu może być dłuższa lub krótsza od pozostałych, aby zapewnić stabilność.

Statywy posiadają również różne rodzaje nóżek. Gumowe stopki zapobiegają ślizganiu się, a stopki z kolcami mogą utrzymać go zakotwiczonego na nierównych powierzchniach.

Niektóre statywy posiadają hak na dole kolumny centralnej. Pozwala to na przymocowanie ciężarków, aby zwiększyć jego stabilność. Jest to szczególnie przydatne podczas fotografowania na zewnątrz w wietrznych warunkach.

Spraw, by zdjęcia wyglądały dobrze.

Jedną rzeczą jest możliwość robienia sobie zdjęć mobilnych całego ciała, ale inną jest robienie takich fotografii, które rzeczywiście wyglądają dobrze.

W tym celu musisz zwracać uwagę na takie rzeczy jak oświetlenie i kompozycja. Nawet jeśli używasz smartfona z największą liczbą megapikseli i najlepszą jakością obrazu, Twoje zdjęcia nie będą dobrze się prezentować, jeśli fragmenty kadru zostaną ucięte lub oświetlenie będzie nieodpowiednie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.