Close

Wrzesień 20, 2019

Lensbaby obiektyw dla kreatywny fotografów

Fotografia cyfrowa, która daje zawsze dobrej jakości zdjęcia, ostre i perfekcyjne, stała się dzisiaj standardem.

Jej dodatkowym atutem są odbitki online, które możemy zamówić przez internet, z dostawą do domu podbiła świat. 

Stała się dostępna dla wszystkich.

Po jakimś czasie okazało się jednak, że są ludzie tęskniący za zdjęciami z minionych czasów. Może nie zawsze tak ostrymi, z drobnymi niedoskonałościami, z dziwnie uchwyconą ostrością, a jednak mającymi dużą siłę oddziaływania na widza.

Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszła amerykańska firma Lensbaby mająca swoją siedzibę w Oregonie w stanie Ohio. Jest ona producentem jednego z najbardziej kreatywnych obiektywów, jaki ostatnio zagościł na rynku fotograficznym.

Ojcem konstrukcji jest Craig Strong, a pierwszy egzemplarze powstały około roku 2004. Początkowo Była to dość prosta konstrukcja złożona z mocowania do aparatu oraz soczewki umieszczonej na końcu elastycznej rury jak tej w odkurzaczu.

Obsługa tego obiektywu wymagała trochę wprawy, ale uzyskiwane efekty zyskały duże uznanie i firma rozpoczęła prace nad jego ulepszeniem. Późniejsze konstrukcje stały się bardzo łatwe w obsłudze i dziś możemy cieszyć się obiektywami o funkcjonalności nie odbierającej od innych obiektywów fotograficznych.

Obecnie obiektyw Lensbaby składa się z soczewki umieszczonej w kuli, którą możemy przesuwać na boki względem płaszczyzny matrycy aparatu. Dzięki temu możemy uzyskać efekty zbliżone do tego, jaki oferuje nam obiektyw Tilt – Shift z tą różnicą, że pole ostrości ma kształt okręgu, czyli jak to określa to producent:  „sweet spot” – otoczonego obrazem rozmytym, a dodatkowo rozciągniętym i zniekształconym.

Obiektyw ten posiada również tę zaletę, że do wspomnianej wcześniej kuli można montować różnego rodzaju „wkładki” czyli obiektywy dające różne efekty na fotografii. Możemy więc nasze zdjęcia wzbogacić o dodatkowe kreatywne efekty takie jak: upodobnienie zdjęcia do wykonanego aparatem zabawką, antycznym obiektywem camera obscura, czy za pomocą płytki strefowej, zdjęcie upodobnione do pierwszych fotografii i inne.

Firma rozwija się bardzo prężnie i ostatnio wypuściła na rynek kilka nowych, ciekawych konstrukcji będących już oddzielnymi obiektywami. Są to bardzo zaawansowane konstrukcje przeznaczone dla wymagających odbiorców i dające im bardzo kreatywne możliwości fotografowania.

Są to między innymi:

Obiektyw Velvet 56 i Velvet 85 — którym uzyskamy piękne, delikatnie miękkie obrazy dodatkowo spowite perłową poświatą. Zyskał on uznanie szczególnie u fotografów portretowych oraz modowych.

Dodatkowo ma on funkcję macro.

Burnside 35 — Dający fotografującemu możliwość wybrania sposobu rozmycia tła oraz pełną kontrolę nad winietowaniem obiektywu (winietę możemy dodawać do fotografowanej sceny już w fazie wykonywania zdjęcia) Jest to-jak twierdzi producent najbardziej uniwersalny obiektyw w jego ofercie przeznaczony zarówno dla fotografów portretowych, jak i ulicznych, fotografów mody, czy krajobrazowych.

Twist 60 — jest głównie obiektywem portretowym dającym zawirowane rozmycie tła, jakie znamy z obiektywów typu Petzval, czyli tak zwany „twisty bokeh”.

Sol 22 i Sol 45 — obiektywy przeznaczone głównie do bezlusterkowców i micro 4/3. Dają one możliwość pochylenia płaszczyzny ostrości (tilt) oraz dodatkowo, dzięki specjalnej, regulowanej nakładce znajdującej się przed przednią soczewką obiektywu bardzo ciekawy efekt rozedrgania najwyższych świateł w obrazie.

Obiektywy firmy Lensbaby przeznaczone są głównie dla fotografujących, którzy są nieco znudzeni perfekcyjnymi zdjęciami. Chcą dodać do swoich zdjęć nieco klimatu retro, nieco szaleństwa, oraz wzbogacić je o nietypowe, malarskie efekty.

Oczywiście część z tych efektów możemy uzyskać na etapie postprodukcji, dodać je w programach do obróbki zdjęć. 

Chodzi jednak o to, że nie zawsze jest to możliwe. Często taki efekt wygląda sztucznie. Najważniejsze jest jednak to, że fotografowanie tymi obiektywami to naprawdę dobra zabawa.

Obiektywy tej firmy zyskały sobie duże grono fanów tak wśród fotoamatorów, jak i fotografów  profesjonalnych oraz filmowców. 

Nie są tanie, lecz można je zdobyć na wtórnym rynku. Producent prowadzi też sprzedaż obiektywów powystawowych, równie sprawnych jak nowe,  w bardzo atrakcyjnych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *