Jak pracujemy?

Myślę, że każda para jest ciekawa, jak wygląda współpraca fotografa i kamerzysty ślubnego z parą młodą. Naszą współpracę możemy podzielić na kilka etapów:
– spotkanie przed ślubem
– przygotowania w dniu ślubu
– ceremonia ślubna
– wesele
– plener ślubny
– obróbka materiału
– zakończenie współpracy

Całość współpracy zaczynamy ok. Tydzień przed właściwym dniem ślubu. Spotykamy się na kawie i rozmawiamy o Waszym najważniejszym dniu. O czym będziemy rozmawiać?
Żeby Wasze zdjęcia i film wyglądały wyjątkowo musimy Was przygotować do pewnych rzeczy, które odbędą się tego dnia. Zakładam, że bierzecie ślub po raz pierwszy. Generalnie, nie wiecie co się będzie działo i w jakiej kolejności oraz to jak się macie zachować w danym momencie.

W tym momencie my, jako zawodowi fotografowie, jesteśmy z Wami od początku i Was prowadzimy. Częściowo jesteśmy reżyserami pewnych wydarzeń, które mają wpływ na zdjęcia i film.

Zanim jednak będziemy Was prowadzić musimy się do tego odpowiednio przygotować. Na spotkaniu omawiamy poszczególne elementy tego dnia. Pytamy, o której zaczynamy przygotowania ślubne. Doradzamy, ile trwa fotografowanie i filmowanie i odpowiednio dobieramy godzinę rozpoczęcia przygotowań, żeby wszystko odbywało się spokojnie i bez pośpiechu. Czas określamy, aby odpowiednio sfotografować wszystkie detale ślubne, sfilmować przygotowania Pana Młodego oraz uwiecznić założenie sukni ślubnej.

Konsultujemy godzinę rozpoczęcia ceremonii ślubnej. Omawiamy Wasz przejazd z domu do kościoła.

Następnie opowiadamy Wam jak wygląda msza święta. Jak wyglądają poszczególne etapy ceremonii. Następnie dajemy wskazówki co należy zrobić, żebyście bardzo ładnie wyglądali na zdjęciach i na filmie ślubnym. Omawiamy jak będzie wyglądało wejście do kościoła, jak będzie przebiegała przysięga małżeńska oraz jej poszczególne elementy, a na koniec jak będzie wyglądało wyjście z kościoła. Robimy to, po to, aby Wasze zdjęcia i film ślubny były wyjątkowe i nie zawierały niepotrzebnego pierwiastka stresu.

Następnie staramy się wspólnie uzgodnić jak będzie wyglądał przejazd z kościoła na salę weselną.

Na końcu dopytujemy o harmonogram poszczególnych wydarzeń na weselu. Jakie są atrakcje na weselu, kiedy wjeżdża tort, o której godzinie są podziękowania dla rodziców itp.

Wszystkie te informacje spisujemy w formie formularza ślubnego, który jest dla nas bardzo ważnym narzędziem w czasie dnia ślubu.

Ponadto w trakcie spotkania robimy próbę generalną przysięgi małżeńskiej. Bardzo często zdarza się, że ksiądz nie pokazuje, ani nie opowiada jak wygląda formuła przysięgi. To powoduje, że pary młode niepokoją się tym, jak to będzie i jak to będzie wyglądać na zdjęciach i filmie ślubnym. Dlatego na spotkaniu dokładnie Wam pokazujemy jak to będzie wyglądać. Staniecie w taki sposób, w jaki będziecie stać na ślubie. Pokażemy Wam jak i skąd będziemy robić zdjęcia. Co zrobić, żeby te zdjęcia i film ślubny zyskały na jakości dzięki drobnym trikom. Pokażemy Wam jak założyć obrączkę, żeby ładnie wyglądała na zdjęciu. Jak macie stać względem siebie i księdza, żebyście wyglądali wyjątkowo na filmie.

W dniu ślubu przyjeżdżamy o ustalonej godzinie. Fotografujemy i filmujemy detale ślubne. Krawat lub muszkę Pana Młodego, spinki do mankietów, garnitur. Następnie uwieczniamy jak świadek pomaga Panu Młodemu przygotować się ślubu i poszczególne elementy zakładane są przez Pana Młodego.

Następnie przyjeżdżamy do domu Panny Młodej i rozpoczynamy uwiecznianie detali. Bukietu ślubnego, obrączek, butów, biżuterii ślubnej, podwiązki, a na końcu suknię ślubną. Kiedy przyjdzie odpowiedni moment, rozpoczynamy przygotowani Panny Młodej. Fotograf i kamerzysta ślubny rozpoczynają przygotowania, kiedy suknia ślubna jest już częściowo założona przez Pannę Młodą. Filmujemy i fotografujemy, kiedy świadkowo wykańcza przygotowania wiążąc gorset sukni ślubnej lub zapinając guziki sukni. W tym momencie uwieczniamy te wszystkie drobne emocje pojawiające się w trakcie przygotowań. Uśmiechy, radości, które zostaną z Wami na wiele lat.

Po zakończeniu przygotowań Panny Młodej oczekujemy na przyjazd Pana Młodego wraz z rodzicami. W tym czasie pomagamy w przygotowaniu miejsca, w którym odbędzie się błogosławieństwo. Staramy się pomóc ustawić poszczególne elementy miejsca, aby proces błogosławieństwa przebiegało naturalnie i swobodnie zarówno dla rodziców oraz pary młodej. Jednocześnie, robimy wszystko, aby błogosławieństwo rodziców było pokazane najlepiej jak to możliwe.

Po błogosławieństwie jest chwila przerwy, aby przygotować się do przejazdu do kościoła. W tym czasie rozmawiamy z kierowcą samochodu ślubnego o wytycznych dotyczących Waszego przejazdu. Kierowca musi wiedzieć, którym samochodem jedziemy, aby w odpowiednim momencie nas przepuścić, abyśmy czekali na Was przed kościołem oraz po ceremonii przed salą weselną.

Kiedy już jesteśmy gotowi do przejazdu, dajemy Wam wskazówki jak wsiadać do samochodu, aby film ślubny i zdjęcia na tym zyskały.

Po Waszym wyjeździe do kościoła, pakujemy sprzęt i czekamy na Was na miejscu. Przed ceremonią udajemy się do księdza w celu przywitania się i wylegitymowania z pozwolenia na fotografowanie i filmowanie w kościele.

Tuż przed rozpoczęciem ceremonii rozstawiamy sprzęt w kościele, aby był od razu gotowy do pracy. Staramy się, aby sprzęt był schowany i niewidoczny, aby nie zakłócał przebiegu uroczystości. My sami staramy się być niewidoczni na mszy, aby zachować sacrum ceremonii.

Kiedy następuje dzwonek oznajmiający początek mszy i ksiądz przychodzi Was przywitać, a zaprasza do środka, razem z Wami podąża kamera, która płynnie prowadzi Was pod ołtarz.

W czasie ceremonii filmujemy poszczególne osoby biorące udział w mszy, rodziców, gości. Pokazujemy jak wygląda dekoracja kościoła, a następnie staramy się z boku obserwować Was przed przysięgą. Chcemy jak najwięcej pokazać Waszych uśmiechów, emocji oraz tego jak się prezentujecie na tle gości.

Po kazaniu księdza następuje przysięga małżeńska. Dzięki temu, że przeprowadziliśmy sobie próbę generalną tydzień przed ślubem to doskonale Wiecie, gdzie macie stanąć, jak się zachować w czasie przysięgi oraz jak założyć obrączki, żeby ładnie wyszły na zdjęciu.

Po przysiędze skupiamy się na Was i pierwszych wrażeniach z posiadania obrączek. Pierwszy dotyk, pierwszy uśmiech jako mąż i żona.

Po przysiędze przekazujecie sobie, rodzicom i gościom znak pokoju. A na końcu przyjmujecie eucharystię. We wszystkich tych momentach towarzyszy Wam aparat i kamera, aby uwiecznić to na zdjęciach i na filmie ślubnym.

Po ostatnim błogosławieństwie czekamy na Was, żeby Was odprowadzić do wyjścia. Kamera płynnie podąża razem z Wami. Tuż przed samym wyjściem dokonujemy pierwszej poważnej interwencji w reportaż ślubny i zatrzymujemy Was. Prosimy, abyście stanęli delikatnie z boku i pozwolili gościom weselnym wyjść przodem.

Dlaczego tak robimy?

Gdybyście od razu wyszli z kościoła, wyszlibyście na pusty plac. Nikt by Was nie witał, to Wy byście czekali na gości. W momencie, kiedy zatrzymujemy Was w kościele, pozwalając gościom wyjść jako pierwszym dajemy szanse gościom przywitać Was jak wychodzicie z kościoła. Wytypowani goście mają czas na przygotowanie się do wystrzelenia rac z płatkami róż, a Wy macie chwilę na przygotowanie się na wyjście.

Taki drobny element reżyserii bardzo korzystnie wpływa na materiał zdjęciowy i filmowy.

W tym momencie na zdjęciach ślubnych i filmie złapany jest rzut ryżem, oraz grosików na szczęście pary młodej. Po nim następuje zbieranie pieniędzy przez parę młodą, której zazwyczaj pomagają dzieci obecne na ceremonii. Jest to bardzo wesoły moment, który bardzo ciekawie wygląda na zdjęciach.

Po rzucie ryżem i groszy na szczęście, w zależności od wcześniejszych ustaleń, następuje złożenie życzeń parze młodej przez gości weselnych. Najpierw życzenia składają rodzice, dziadkowie, a następnie reszta rodziny i przyjaciół. Wszystkie życzenia nagrywamy na filmie, tak, żeby nikogo nie przeoczyć i uwiecznić wszystkich.

Po wszystkich życzeniach odprowadzamy Was do samochodu ślubnego i uwieczniamy wyjazd spod kościoła. Jeżeli są odpowiednie możliwości, to filmujemy także „bramy” stawiane przez gości. Brzydko pachnącym Panom, mówimy stanowcze – nie 🙂

Następnie pakujemy się i ruszamy na salę weselną. Przed salą czekamy na Was. Filmujemy i fotografujemy Wasze wyjście z samochodu. Razem z obsługą sali weselnej witamy Was chlebem i solą, a następnie delikatnie Was wyprzedzamy, aby na filmie było widać jak Pan Młody wnosi Pannę Młodą na rękach przez „próg” na salę weselną.

Na sali weselnej reżyserię nad dalszymi wydarzeniami częściowo przechodzi na obsługę sali oraz obsługę muzyczną.

Po wejściu na salę goście częstują się szampanem i odśpiewują sto lat po raz pierwszy. W tym czasie filmujemy i fotografujemy wszystkich gości.

Po odśpiewaniu „sto lat” stajecie w bezpiecznym miejscu, aby dokonać rzutu kieliszkami na szczęście. My także ustawiamy się w odpowiednim miejscu, aby złapać kulminacyjny moment rzutu, aby znalazł się na zdjęciach ślubnych.

Po rozbiciu szkła wykonujecie jedną z pierwszych prac małżeńskich – posprzątanie stłuczonych kawałków. W tym celu obsługa pomaga i przekazuje odpowiednie narzędzia.

Wtedy następuje dłuższa przerwa, w której goście udają się na posiłek. Filmowiec filmuje wtedy gości jak siedzą przy stolikach i rozmawiają ze sobą. Zbiera materiał filmowy do momentu wydania pierwszych porcji jedzenia przez obsługę lokalu.

Po daniu sygnału przez Parę Młodą, obsługa muzyczna zaprasza gości weselnych na parkiet, aby zainaugurować pierwszy taniec. Razem z Parą Młodą stajemy na środku parkietu i czekamy na pierwsze takty muzyki. W trakcie tańca uwieczniamy cały taniec, wyłapując najważniejsze pozy i figury taneczne. Na filmie skupiamy Parę w centrum, aby zebrała na sobie całą uwagę.

Po pierwszym tańcu zaczyna się właściwy blok taneczny, w którym obok Pary Młodej uczestniczą także goście weselni. Na filmie uwieczniamy najciekawsze tańce, węże czy koła tworzone przez gości. Staramy się, aby materiał filmu ślubnego był ciekawy, dynamiczny i współgrał z charakterem tańców na filmie.

Na zdjęciach ślubnych staramy się zachować klimat sali weselnej. Robiąc zdjęcia próbujemy być niewidzialni, aby goście mogli bawić się swobodnie nie martwiąc się to, że ktoś na nich „poluje” z aparatem fotograficznym.

Między blokami tanecznymi uczestniczymy także w przygotowanych atrakcjach weselnych. Uwieczniamy tort lub pojawienie się innych kulinarnych atrakcji. Towarzyszymy gościom przy stole weselnym, na parkiecie czy w ogrodzie z dziećmi. Jesteśmy Waszymi oczami w miejscach, w których aktualnie Was nie ma. Dzięki czemu po weselu będziecie mogli na spokojnie zobaczyć jak to było.

Na końcu wesela, filmujemy i fotografujemy oczepiny. Uwieczniamy najważniejsze momenty, aby później pojawiły się one na filmie ślubnym oraz zdjęciach.

Po zakończeniu oczepin żegnamy się z Wami i z rodzicami, a następnie pakujemy się i opuszczamy wesele.

Po weselu zgrywamy wszystkie zdjęcia i filmy ślubne na dyski twarde. Robimy minimum dwie kopie zapasowe materiału, aby mieć stu procentową pewność, że w razie czego materiał zdjęciowy i filmowy będzie zawsze dostępny.

Następnie kontaktujemy się z Wami, aby umówić się na plener fotograficzny. Rozmawiamy z Wami i konsultujemy miejsca, które będą najlepiej współgrać z Waszymi oczekiwaniami. Jesteśmy mobilni, więc nie ma problemu, żebyśmy podjechali w wybrane miejsce.

Bardzo popularnymi miejscami do wykonywania zdjęć i filmu ślubnego w okolicach Bydgoszczy jest Pałac w Ostromecku, Wyspa Młyńska w centrum Bydgoszczy, ogród botaniczny w Myślęcinku. Nieco dalej od Bydgoszczy jest dostępne wyrobisko wapienne w Piechcinie, a kawałek dalej jest zespół Pałacowo-parkowy w Lubostroniu.

Jako, że Bydgoszcz leży blisko autostrady A1 prowadzącej do Trójmiasta, nie ma problemu, aby plener fotograficzny został zorganizowany na plaży. W takiej sytuacji do dyspozycji jest plaża w Gdyni Orłowo, kawałek dalej są Babie Doły, a na koniec jest plaża w Redzie.

Możemy także zrobić sesję wyjazdową w inne, wybrane przez Was miejsce. Robiliśmy zdjęcia w Bokowinie Tatrzańskiej, a nawet w Paryżu 🙂

Na samej sesji pomagamy Wam ustawić się do zdjęcia i filmu ślubnego. Nie musicie się martwić o pozy, gdyż wszystko Wam pokażemy, jak macie stanąć czy jak ułożyć ręce na zdjęciu.

Staramy się, aby zdjęcia ślubne były jak najbardziej naturalne i pokazywały jak najwięcej uczuć i emocji między Wami.

Następnie po plenerze zajmujemy się selekcją i obróbką zdjęć oraz montażem filmu ślubnego. W przypadku zdjęć wybrane zdjęcia są kadrowane, ustawiany jest odpowiedni balans bieli, ekspozycja, wyostrzanie i inne niezbędne korekty tonalne. Następnie każde wybrane zdjęcie poddawane jest indywidualnej obróbce w programie graficznym, w którym usuwane są wykwity skórne, niwelowane są cienie pod oczami, podnoszony jest kontrast zdjęcia i wykonywane są inne działania mające korzystnie wpłynąć na ostateczne zdjęcie.

Jeżeli chodzi o film, poszczególne fragmenty filmu są wprowadzane do programu montażowego. Tam są one synchronizowane z podkładem muzycznym, dodawane są przejścia oraz efekty graficzne. Na końcu, generowany jest tzw. pierwszy montaż filmu. Jest to film o pogorszonej jakości, który otrzymujecie do wglądu. Jeżeli zaproponowany film jest przez Was zaakceptowany, to eksportujemy gotowy film w najlepszej jakości i odpowiedniej rozdzielczości na płytę DVD lub Pen-drive (w zależności od pakietu). Jeżeli mielibyście jakieś uwagi, to prosimy o spisanie ich w formie listy i przesłanie ich do nas na e-mail. Po zaakceptowaniu ostatecznej wersji filmu, eksportujemy film do zadanego formatu i rozdzielczości, w najlepszej dostępnej jakości.

Kiedy końcowy materiał jest już gotowy, wypalamy go na płytę DVD lub Pen-drive (w zależności od wybranego pakietu ślubnego) i przekazujemy go Wam w ozdobnym opakowaniu. Wtedy rozliczamy się z wykonanego zlecenia.