Sekrety makrofotografii
Maleńka mrówka idąca po cienkim patyczku… Tak, to jest zdjęcie makro. Za makrofotografię uważa się fotografię, w której obiekt jest fotografowany w pełnym rozmiarze, lub nawet nieco większym. Fotografia makro wymaga ogromnego poświęcenia, cierpliwości, umiejętności, a co najważniejsze, prawdziwej chęci fotografowania.
Jakie są sekrety makrofotografii?
Jeżeli mamy zamiar poświęcić się właśnie makrofotografii i tworzyć niesamowite ujęcia otaczającej nas natury, to warto poprawić swoje fotograficzne umiejętności i w pełni oddać się tej fascynującej pasji.
Oto kilka profesjonalnych wskazówek dotyczących dobrej fotografii makro:
- Użyj statywu
Często jakość i atrakcyjność zdjęcia makro zależy od tego, czy używasz statywu. Waga korpusu aparatu wraz z obiektywem makro może być dość ciężka, a czas oczekiwania na dobre ujęcie długi i gorączkowy, więc statyw w takich sytuacjach bywa bardzo przydatny. Dodatkowo, aby uniknąć drgań aparatu podczas fotografowania, najlepiej zamontować go na statywie. Ponadto z jego pomocą możesz pozostać w jednym obszarze przez długi czas, co da ci możliwość lepszego poznania go. Jeśli nie masz profesjonalnego statywu, jako podpory, to możesz użyć wszystkiego, co tylko zechcesz. - Przysłona
Każdy amator fotografii makro liczy na niesamowite i piękne ujęcia. Co zaskakujące, można to osiągnąć, całkowicie otwierając membranę. W szczególności jeśli mamy do dyspozycji dużą ilość światła. Z kolei długa ekspozycja przyczynia się do pięknego efektu bokeh. Bokeh to efekt miękkiego, rozmytego tła, który możemy uzyskać, fotografując obiekt za pomocą jasnego obiektywu o dużym otworze przysłony. Po prostu polega on na estetycznym rozmyciu fotografii.
- Kompozycja
Tylko poprawne kompozycyjnie ujęcie może być uznane za dzieło sztuki w fotografii. Fotografia makro nie jest wyjątkiem. Nigdy nie zapominaj więc o odpowiedniej kompozycji i zasadach, które sprawiają, że zdjęcie jest zrównoważone.
- Skup się.
Najważniejszym i wymagającym aspektem makrofotografii jest dobre skupienie się na obiekcie. Może to być bardzo trudne, ale jak tylko zdołasz skupić się na oczach, mackach owada lub innym obiekcie, to wówczas pstrykaj. Przełączanie między autofokusem a ręcznym ustawianiem ostrości, może także pomóc w uzyskaniu dobrego jakościowo zdjęcia.
- Dodatkowe akcesoria
Nie musi być tak, że wszystkie wspaniałe zdjęcia makro, które widzisz, zostały wykonane obiektywem makro. Bardzo często profesjonaliści stosują także różne filtry, a nawet metodę soczewek odwracających. Odwracalny obiektyw to świetne, niedrogie rozwiązanie do tego rodzaju fotografii. W tym przypadku stosuje się teleobiektyw, do którego za pomocą adaptera cofania mocuje się prosty obiektyw. Dzięki tej konfiguracji możesz uzyskać sześciokrotne przybliżenie obiektu.
- Oświetlenie
Niestety naturalne światło nie zawsze jest najlepszą opcją do makrofotografii. Nikt nie może zagwarantować Ci idealnego oświetlenia odpowiedniego dla konkretnej fotografii. Po prostu musisz dostosować się do otaczających Cię warunków otoczenia. W niektórych przypadkach światło dzienne będzie wystarczające, a w innych niestety będziemy musieli pomyśleć o dodatkowym doświetleniu naszych zdjęć. Niekiedy lampa pierścieniowa zamontowana na końcu obiektywu jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ jej błyski równomiernie oświetlają obiekt, bez tworzenia niechcianych cieni. Niestety korzystanie z takiej lampy błyskowej nie zawsze jest wygodne, gdyż może być trudno z nią ustawić ostrość na obiekcie. Dlatego należy pomyśleć też o innych opcjach. Natomiast, jeśli chodzi o oświetlenie LED, to zapewnia ono ciągłe źródło światła, nie wymagając przy tym wysokiego napięcia. Jeśli takie oświetlenie wydaje się zbyt ostre, możesz użyć domowej roboty dyfuzorów z tworzywa sztucznego. - Cierpliwość
Żaden inny gatunek fotografii nie wymaga tyle cierpliwości, co fotografia makro. Jeśli więc zdecydujesz się poświęcić właśnie jej, to przygotuj się na trud w pocie czoła. Możliwe, że będziesz musiał leżeć w błocie przez pół dnia, aby wykonać jedno udane ujęcie poruszających się skrzydeł motyla. Robiąc makro, musisz umieć czekać, całkowicie polegając na swoim instynkcie i intuicji. Jednakże taka wytrwałość zdecydowanie się opłaci. Jeśli zdecydujesz się na wywołanie zdjęć, to będziesz wówczas mógł cieszyć pięknymi, papierowymi obrazami na swojej ścianie.